Champions

 

SCHPA State Champions

Men’s Division (Singles)

1967    Ron Miller       (AAU)  York, SC                61.4
1968    J.P. Reeves      (AAU)  Rock Hill, SC           58.6
1969    Cecil Williford  (AAU)  Rock Hill, SC           55.2

1970    Marshall Bryant         Ivey, SC                60.2
1971    Bill Gibby              Gastonia, NC            52.0
1972    Ralph Chambers          Rock Hill, SC           50.0
1973    Ralph Chambers          Rock Hill, SC           51.6
1974    J.P. Reeves             Catawba, SC             52.8
1975    J.P. Reeves             Catawba, SC             67.7
1976    A.J. Nave               Greenville, SC          67.6
1977    A.J. Nave               Greenville, SC          69.2
1978    A.J. Nave               Greenville, SC          69.5
1979    James Collins           Spartanburg, SC         69.7
1980    A.J. Nave               Greenville, SC          56.9
1981    A.J. Nave               Greenville, SC          69.3
1982    A.J. Nave               Greenville, SC          64.9
1983    Johnny Solesbee         Greer, SC               70.7
1984    Willie Stephens         Gray Court, SC          71.8
1985    A.J. Nave               Greenville, SC          66.0
1986    A.J. Nave               Greenville, SC          72.3
1987    A.J. Nave               Greenville, SC          58.1
1988    A.J. Nave               Greenville, SC          69.7
1989    A.J. Nave               Greenville, SC          70.3
1990    Norman Kelley           Greenville, SC          64.8
1991    Norman Kelley           Greenville, SC          66.7
1992    A.J. Nave               Greenville, SC          68.9
1993    Norman Kelley           Greenville, SC          70.2
1994    Norman Kelley           Greenville, SC          66.7
1995    Norman Kelley           Greenville, SC          62.3
1996    Tom Westbrook           Edgemoor, SC            62.9
1997    Dean Broome             Dacusville, SC          72.9
1998    A.J. Nave               Greenville, SC          75.6
1999    Tom Westbrook           Edgemoor, SC            67.7
2000    Terry Hudson            Inman, SC               63.8
2001    Ronald Williams         Lockhart, SC            65.4
2002    Tom Westbrook           Edgemoor, SC            70.4
2003    Tom Westbrook           Edgemoor, SC            60.8
2004    Tom Westbrook           Edgemoor, SC            74.53
2005    Tom Westbrook           Edgemoor, SC            57.96
2006    Tom Westbrook           Edgemoor, SC            66.03
2007    Tom Westbrook           Edgemoor, SC            56.12
2008    Tom Westbrook           Edgemoor, SC            59.76
2009    Tom Westbrook           Edgemoor, SC            57.61
2010    Paul Green              Cowpens, SC             37.35
2011    Judson Bishop           Bonneau, SC             42.33
2012    Tom Westbrook           Edgemoor, SC            45.97
2013    Tom Westbrook           Edgemoor, SC            50.73
2014    Tom Westbrook           Edgemoor, SC            48.33
2015    Paul Green              Cowpens, SC             39.60
2016    Paul Green              Cowpens, SC             45.88

Women’s Division (Singles)

1974    Huberta Stephens        Gray Court, SC          34.8
1975    Huberta Stephens        Gray Court, SC          35.6
1976    Huberta Stephens        Gray Court, SC          32.5
1990    Barbara Taylor          Clover, SC              36.1
1991    Barbara Taylor          Clover, SC              40.9
1992    Barbara Taylor          Clover, SC              35.5
1993    Betty Mills             Campobello, SC          53.8
1994    Barbara Taylor          Clover, SC              57.5
1995    Barbara Taylor          Clover, SC              41.1
1996    Barbara Taylor          Clover, SC              51.6
1997    Barbara Taylor          Clover, SC              62.0
1998    Joan Myers              Clover, SC              28.8
1999    Barbara Taylor          Clover, SC              49.1
2000    Barbara Taylor          Clover, SC              56.4
2001    Barbara Taylor          York, SC                55.1
2002    Barbara Taylor          York, SC                60.1
2003    Jane Jordan             Chester, SC             65.2
2004    Jane Jordan             Chester, SC             71.01
2005    Doris Turnage           Sharon, SC              17.27
2006    Jane Jordan             Chester, SC             63.40
2007    Dorthy Sutton           Sharon, SC              50.00
2008    Jane Jordan             Chester, SC             68.88
2009    Barbara Taylor          York, SC                63.45
2010    Mary Hargett            Hickory Grove, SC       63.39
2011    Jane Jordan             Chester, SC             52.78
2012    Barbara Taylor          York, SC                57.34
2013    Mary Hargett            Hickory Grove, SC       42.00
2014    Jane Jordan             Chester, SC             43.60
2015    Mary Hargett            Hickory Grove, SC       48.73
2016    Pamela Blackwell        Cowpens, SC             44.59

Junior Boy’s Division (Singles)

1974    Sandy Stephens          Gray Court, SC          46.3
1975    Sandy Stephens          Gray Court, SC          42.2
1976    J. Tollison             Simpsonville, SC        44.1
1977    Larry Miller            York, SC                51.2
1978    Randy Stephens          Gray Court, SC          41.6
1979    Larry Miller            York, SC                54.2
1987    Dean Broome             Dacusville, SC          46.3
1988    Dean Broome             Dacusville, SC          50.2
1989    Dean Broome             Dacusville, SC          52.3
1990    Dean Broome             Dacusville, SC          55.0
1991    Dean Broome             Dacusville, SC          50.0
1992    Dean Broome             Dacusville, SC          48.0
1993    Dean Broome             Dacusville, SC          45.7
1994    Dean Broome             Dacusville, SC          50.0
1995    Dean Broome             Dacusville, SC          58.2
1996    Dean Broome             Dacusville, SC          72.7
1997    Bobby Stewart           York, SC                41.3
1998    Will Sutton             Sharon, SC              40.3
1999    William Blackwell       Sharon, SC              34.2
2000    William Blackwell       Sharon, SC              23.8
2001    Josh Jennings           Union, SC               14.9
2002    William Blackwell       Sharon, SC              29.7
2003    Josh Ammons             Newberry, SC            36.4
2004    Travis Duncan           Lockhart, SC            14.36
2005    Michael Lanier          York, SC                22.00
2006    Michael Lanier          York, SC                31.00
2007    Dustin Hinson           Edgemoor, SC            19.63
2008    Mikey Long              Edgemoor, SC            24.00
2009    Dusty Miller            Moncks Corner, SC       34.38
2010    Dusty Miller            Moncks Corner, SC       35.00
2011    Christoper Rabon        Leesville, SC           10.00
2012    Patrick Gordon          York, SC                42.00
2013    R.J. Miller             Moncks Corner, SC       27.00
2014    R.J. Miller             Moncks Corner, SC       27.78
2015    R.J. Miller             Moncks Corner, SC       10.00
2016    R.J. Miller             Moncks Corner, SC       38.00

Junior Girl’s Division (Singles)

1993    Lisa Quinn              Sharon, SC              14.0
1994    Missy Myers             Clover, SC               4.0
1999    Samantha Myers          Goose Creek, SC          2.5
2002    Mary Hargett            Hickory Grove, SC       24.2
2003    Mary Hargett            Hickory Grove, SC       21.8
2004    Mary Hargett            Hickory Grove, SC       38.16
2005    Mary Hargett            Hickory Grove, SC       56.00
2006    Mary Hargett            Hickory Grove, SC       59.79
2007    Mary Hargett            Hickory Grove, SC       57.00
2008    Mary Hargett            Hickory Grove, SC       62.00
2013    Kaitlyn Miller          Moncks Corner, SC        0.0
2014    Kaitlyn Miller          Moncks Corner, SC        4.26

30ft Men’s Division (Singles)

1992    Bill Penland            York, SC                54.8
1993    Bill Penland            York, SC                60.0
1994    Bill Penland            York, SC                76.1
1995    Pee Wee Murr            Rock Hill, SC           65.1
1996    Bill Penland            York, SC                75.4
1997    Bill Penland            York, SC                64.5
1998    Bill Penland            York, SC                52.1
1999    Bobby Stewart           York, SC                58.1
2000    Pee Wee Murr            Rock Hill, SC           44.1
2001    Pee Wee Murr            Rock Hill, SC           69.0
2002    Bobby Stewart           York, SC                66.0
2003    None
2004    Keith Queen             Lockhart, SC            29.61
2005    Keith Queen             Lockhart, SC            34.15
2006    Ronald Williams         Lockhart, SC            67.86
2007    Ronald Stevens          Darlington, SC          39.78
2008    Johnny Campbell         Florence, SC            38.78
2009    Johnny Campbell         Florence, SC            42.00
2010    Tom Westbrook           Edgemoor, SC            42.70
2011    Paul Jennings           Leesville, SC           55.17
2012    Paul Jennings           Leesville, SC           55.16
2013    Russell Allen           Florence, SC            43.90
2014    Paul Jennings           Leesville, SC           33.84
2015    Herschel Carter         Lancaster, SC           35.16
2016    Tom Westbrook           Edgemoor, SC            71.21

Doubles Champions

1990 Norman Kelley & Cleve Moses
1991 Norman Kelley(58.7) & Jim Ramsey(32.2)
1992 Keith Queen & Buddy Brock             32.48
1993 A.J. NAVE & Tim Childers              45.45
1994 Norman Kelley & Leo Harris            45.91
1995 Norman Kelley & Ron Taylor            52.96
1996 Jimmy Broome & Randy Hudson           58.52
1997 Joe Carver & Dean Broome              56.54
1998 Dean Broome & Charlie Williams        59.46     
1999 Tom Westbrook & Joe Carver            62.23
2000 Dean Broome & Jimmy Broome            54.95
2001 Randy Hudson & Terry Hudson           60.87
2002 Tom Westbrook & Joe Carver            56.01
2003 Dean Broome & Jimmy Broome            60.00
2004 Dean Broome & Jimmy Broome            60.33
2005 Jane Jordan & Mitch Brantley          49.35
2006 Bob Koontz & Larry Nysveen            32.75
2007 Bob Koontz & Larry Nysveen            46.07
2008 Barbara Taylor & Jane Jordan          47.08
2009 Barbara Taylor & Mary Hargett         51.75
2010 Mary Hargett & Jane Jordan            52.50
2011 Mary Hargett & Jane Jordan            44.50
2015 Rusty Miller & Bobby White            28.61

40 Foot Doubles Champions

2012  Tom Westbrook & Nate Haley            44.38
2013  Tom Westbrook & Nate Haley            43.89
2014  Tom Westbrook & Nate Haley            37.50
2016  Nate Haley & Steve Green              35.56

Mixed Doubles Championship

2012 Barbara Taylor & Jane Jordan           57.25
2013 Russell Allen & Paul Jennings          36.11
2016 Tom Westbrook & Mary Hargett           53.33

State Tournament Records

High Tournament Average

Men

A.J. Nave            Greenville, SC     75.6  1998 
Tom Westbrook        Edgmoor, SC        74.53 2004 
Dean Broome          Dacusville, SC     72.9  1997 
A.J. Nave            Greenville, SC     72.3  1986 
Willie Stephens      Gray Court, SC     71.8  1984

Women

Jane Jordan     Chester, SC        71.01   2004
Jane Jordan          Chester, SC        68.88   2008
Jane Jordan          Chester, SC        65.2    2003
Barbara Taylor       York, SC           63.45   2009
Mary Hargett         Hickory Grove, SC  63.39   2010
Barbara Taylor       Clover, SC         62.0    1997
Barbara Taylor       York, SC           60.1    2002

30ft Men

	
Bill Penland         York, SC	        76.0    1994
Pee Wee Murr         Rock Hill, SC      69.0    2001
Ronald Williams      Lockhart, SC       67.86   2006

Junior Boys

Dean Broome          Dacusville, SC     72.7    1996
Dean Broome          Dacusville, SC     58.2    1995
Dean Broome          Dacusville, SC     55.0    1990

Junior Girl’s

Mary Hargett         Hickory Grove, SC  62.00   2008
Mary Hargett         Hickory Grove, SC  59.79   2006
Mary Hargett         Hickory Grove, SC  57.00   2007
Mary Hargett         Hickory Grove, SC  56.00   2005
Mary Hargett         Hickory Grove, SC  38.16   2004

High Tournament Game

Men

Terry Hudson         Inman, SC          89.1    2001
Jimmy Brome          Liberty, SC        86.7    2002
A.J. Nave            Greenville, SC     84.1    1984
Dean Broome          Dacusville, SC     84.1    1998
Tom Westbrook        Edgmoore, SC       83.33   2004

Women

Jane Jordan          Chester, SC        83.33   2004
Barbara Taylor       Clover, SC         75.0    1993
Jane Jordan          Chester, SC        72.5    2003
Mary Hargett         Hickory Grove, SC  66.67   2010
Betty Mills          Camobello, SC      64.7    1993

Elder Men

Pee Wee Murr         Rock Hill, SC      84.1    1995
Bill Penland         York, SC           81.2    1994
Tom Westbrook        Edgemoor, SC       79.41   2016
Ronald Williams      Lockhart, SC       73.33   2006
Pee Wee Murr         Rock Hill, SC      71.1    2001

Junior Boys

Dean Broome          Dacusville, SC     80.0    1996
Larry Miller         York, SC           63.8    1979

Junior Girls

Mary Hargett         Hickory Grove, SC  50.00   2004
Mary Hargett         Hickory Grove, SC  32.5    2002
Lisa Quinn           Sharon, SC         20.2    1993

Most Championships

Men

A.J. Nave            Greenville, SC      13
Tom Westbrook        Edgemoor, SC        13
Norman Kelley        Greenville, SC       5
Paul Green           Cowpens, SC          3
Ralph Chambers       Rock Hill, SC        2
J.P. Reeves          Catawba, SC          2

Women

Barbara Taylor       York, SC            12
Jane Jordan          Chester, SC          6
Huberta Stephens     Gray Court, SC       3

30ft Men

Bill Penland         York, SC             6
Pee Wee Murr         Rock Hill, SC        3
Paul Jennings        Leesville, SC        3
Bobby Stewart        York, SC             2
Keith Queen          Lockhart, SC         2
Johnny Campbell      Florence, SC         2

Junior Boys

Dean Broome          Dacusville, SC      10
William Blackwell    Sharon, SC           3
Sandy Stephens       Gray Court, SC       2
Larry Miller         York, SC             2
Michael Lanier       York, SC             2
R.J. Miller          Moncks Corner, SC    2

Junior Girls

Mary Hargett         Hickory Grove, SC    7
Kaitlyn Miller       Moncks Corner, SC    2
Lisa Quinn           Sharon, SC           1
Missy Myers          Clover, SC           1
Samantha Myers       Goose Creek, SC      1

Doubles

Jimmy Broome & Dean Broome           3
Tom Westbrook & Nate Haley                3
Tom Westbrook & Joe Carver                2
Barbara Taylor & Jane Jordan              2
Bob Koontz & Larry Nysveen                2
Mary Hargett & Jane Jordan                2